Češi vezou dva tituly mistrů světa v Xteře

25.10.2004 -
Wailea - Nejtěžším závodem dosavadní devítileté historie byl nedělní světový šampionát Xterra v terénním triatlonu na havajském ostrově Maui. "Z vody hned do kopců, šílené," úpěla Melanie McQuaidová, loňská šampionka, letos druhá. Po 1500 m plavání v Pacifiku čekal 455 borců vzešlých ze 78 kvalifikačních závodů po celém světě téměř kilometrový běh pískem o depa. A odtud vyrazili na horských kolech rovnou do srázů sopky Haleakaly.

Wailea - Nejtěžším závodem dosavadní devítileté historie byl nedělní světový šampionát Xterra v terénním triatlonu na havajském ostrově Maui. "Z vody hned do kopců, šílené," úpěla Melanie McQuaidová, loňská šampionka, letos druhá.

Po 1500 m plavání v Pacifiku čekal 455 borců vzešlých ze 78 kvalifikačních závodů po celém světě téměř kilometrový běh pískem o depa. A odtud vyrazili na horských kolech rovnou do srázů sopky Haleakaly. Po 30 km v terénu je čekal 11 km terénního běhu. To vše ve vražedném žáru.

Titul obhájil Španěl Enekö Llanos, dvacátý z olympiády v Aténách. Mezi ženami se konečně dočkala Američanka Jamie Whitmoreová, letos byla nejlepší v americké Pro series i European tour. Z Čechů byl v absolutním pořadí nejlepší (45.) stejně jako loni Petr Vejvoda z liberecké Kooperativy, který získal titul mistra světa v kategorii 20-25 let. Zlato mezi dívkami 15-19 let má i Jana Chocholová z Xterra teamu Hluboká. Jan Řehula, bronzový olympionik ze Sydney 2000, měl při své premiéře nejlepší běh ze všech účastníků, ovšem předcházející čtyři defekty na kole ho vyřadily z boje o přední pozice. "Chtěl jsem zabalit, ale čeští fanoušci mi to nedovolili. Jsem rád, že jsem dokončil," řekl vyčerpaný v cíli.

Nejlépe plaval Němec Sibbertsen, podobně jako před týdnem na Ironmanovi na sousedním Big Islandu. Většina favoritů měla defekt - Jihoafričan Stoltz zlomil pedál, spadl Reid i Marceau. Francouz se švýcarským pasem, který odtáhl olympijský závod v Aténách, vedl na kole i tentokrát. Přestože měl pomalý defekt a musel dofukovat pláště. "Ztratil jsem skoro dvě minuty, ale stále jsem věřil," říkal. Na pátém kilometru ho však doběhl Llanos. "Měl jsem vyrovnané disciplíny, žádný problém a celkově vyhrál. Jsem šťastný, po olympiádě to byl můj vrchol sezony," pravil. Whitmoreová také padla na kole, ale s neuvěřitelnou houževnatostí vydržela na špici. Vítězové brali po 25 000 dolarů.

Trofej double - za součet výsledků v Ironmanovi a Xteře, obhájil Kanaďan Peter Reid - před týdnem v Koně druhý, tady 16. Double získal již popáté. Mezi ženami vyhrála jeho krajanka Heather Fuhrová.

Česká výprava, po domácích Američanech, Němcích a Japoncích, nejpočetnější v pelotonu získala sedm medaílí ve věkových kategoriích. Dokončilo všech 20 účastníků - včetně prvních žen v historii, nebo altetického reprezentanta Krutského. Ten vyhrál sobotní desetikiometrový terénní běh. V ženách byla třetí Šárka Grabmüllerová, která porazila i vítězku Ironmana Lori Bowdenovou.  „Od startu jsem si šel svoje tempo, nerozptyloval jsem se soupeři. Když jsem viděl jak se závod vyvíjí, z kopce jsem neriskoval zranění po kamenitém a prašném terénu, protože zítra jedu XTERRA mistrovství světa. Byl jsem nadšenou fantastickou atmosférou fandících diváku i vstřícností pořadatelů.“….dodal spokojený běžec, který byl pak na stupni vítězů vyzván organizátory, aby do mikrofonu zazpíval českou hymnu.

Výsledky: 9. MS Xterra Havaj, Maui: Muži: 1. Eneko Llanos (ESP) 2:28:44, 2. Olivier Marceau (SUI) 2:29:48, 3, Josiah Middaugh (USA) 2:33:28, 4. Dominic Gillen (USA) 2:33:53, 5. Justin Thomas (USA) 2:34:31. Ženy: 1. Jamie Whitmoreová (USA) 3:01:35, 2. Melanie McQuaid (CAN) 3:04:25, 3. Danelle Kabush (CAN) 3:05:19, 4. Melissa Thomas (USA) 3:05:38 ,5. Katrin Helmcke (GER) 3:07:43.

Pořadí Čechů v absolutním žebříčku: 47.Petr Vejvoda 2:59:41, 58.Libor Ťoupalík 3:04:28, 61.Pavel Jindra 3:05:21, 68.Tomáš Havlíček 3:07:30, 74.Ivo Grabmüller 3:08:40, 76.František Žilák 3:09:01, 79.Petr Cvrček 3:10:19, 92.Jan Řehula 3:11:58, 93.Tomáš Krutský 3:12:02, 95.Petr Šváb 3:12:22, 100.Jan Havlíček 3:13:24, 103.Petr Soukup 3:13:40, 126. Jan Kolanda 3:18:01, 182. Tomáš Pavel 3:30:05, 200. Tomáš Křemen 3:34:41, 277. Kamila Bulířová 3:51:01, 331. Robert Kilingr 4:08:17, 338. Alžběta Panská 4:09:14, 364. Jana Chocholová 4:22:29, 406. Stanislav Hruška 4:57:36