Erbenová na MS v Xteře skončila na 9. místě, šampiony se stali Gomez a Patersonová

29.10.2012 -
Na Havaji na ostrově Maui se konalo mistrovství světa Xterra a česká reprezentantka Helena Erbenová obhajovala loňský bronz. Vzhledem k vyčerpávající sezoně, zranění, tréninkovému manku a navíc i nemoci, která byla potřeba léčit antibiotiky, ale česká triatletka nebyla před závodem v ideálním rozpoložení. Náročný závod přesto dokončila a byla devátá. Mistry světa se stali Španěl Javier Gomez a Američanka Lesley Patersonová.
Havajským ostrovům hrozilo, že je zasáhne vlna tsunami, ale varování bylo v neděli ráno zrušeno a mistrovství světa Xterra mohlo odstartovat. Závod se jel na tratích 1,5 kilometrů plavání, 30 kilometrů na horském kole a 9,5 kilometrů terénního běhu.

Česká triatletka Helena Erbenová měla o cílech před závodem jasno. „V tomto zdravotním rozpoložení, kdy už sice běhat můžu, ale cítím velké bolesti, bych byla hodně spokojená s elitní šestkou,“ uvedla Erbenová.

Česká reprezentantka vylézala z vody na 14. místě, po náročném kole a závěrečném běhu z toho nakonec v cíli bylo deváté místo. Vítězství obhájila Američanka Lesley Patersonová, která navíc o téměř dvě minuty vylepšila svůj loňský výkon. Druhá skončila Barbara Riverosová z Chile, třetí pak Mari Rabieová z Jihoafrické republiky.

Mezi muži předvedl parádní kousek stříbrný medailista z olympiády v Londýně Javier Gomez ze Španělska. Ten při své premiéře v Xteře nedal soupeřům šanci a od samého začátku šel za vítězstvím. „Jsem moc šťastný, absolutně jsem to nečekal,“ radoval se Gomez. Ten z vody vybíhal sám s více než minutovým náskokem na nejbližší pronásledovatele. Na kole dřel naplno hlavně do kopců. „Musel jsem, protože jsem věděl, že moji soupeři jsou lepší v technických pasážích. Byla to moje taktika,“ vysvětlil. V běhu už si pak mistrovský titul pohlídal a v cíli měl před druhým Josiahem Middaughem téměř minutový náskok. Třetí skončil Jihoafričan Conrad Stolz.

Z českých mužů v elitních kategoriích uzavřel Jan Kubíček elitní dvacítku, Jan Francke pak skončil na 31. místě.

Výsledky: MS Xterra, Havaj, Maui
Muži:
1. Javier Gomez (Špa) 2:26:54, 2. Josiah Middaugh (USA) 2:27:41, 3. Conrad Stoltz (JAR) 2:30:04, 4. Leonardo Chacon (Kostarika) 2:30:19, 5. Victor Del Correl (Špa) 2:30:24, …, 20. Jan Kubíček (ČR) 2:39:26, …, 31. Jan Francke (ČR) 2:48:00.

Ženy: 1. Lesley Patersonová (USA) 2:44:12, 2. Barbara Riverosová (Chil) 2:48:19, 3. Mari Rabieová (JAR) 2:53:56, 4. Heather Jacksonová (USA) 2:54:13, 5. Jacqui Slacková (Brit)