Armstrong prohnal v Xteře i mistra světa Stoltze

27.09.2011 -
Víte, co bylo největším vítězstvím Nicolase Lebruna, krále víkendového amerického šampionátu Xterra v lyžařském resortu Snowbasinu v Utahu? „Na kole jsem předjel Armstronga,“ popisoval se zatajeným dechem. Ano, legendární Lance Armstrong se po dvaceti letech vrátil k triatlonu. A šest dní po svých čtyřicátinách zajel znamenitě, dokončil pátý.

Lebrun, známý z mnoha startů v Česku, zajel v Americe svoji vlastní Tour de France. Jako obvykle hůř plaval, pak měl ale nejrychlejší kolo a opět výborně běžel. Americké mistrovství na tratích 1,5 – 35 – 11 vyhrál 38letý všestranný multisportovec podruhé ve třech letech.

„Bylo to větší vítězství než obvykle. Každý to viděl od rána. Víc lidí okolo, větší zájem médií,“ vyprávěl. Jak by ne, s Armstrongovým ohlášeným startem to byla nejsledovanější Xterra historie.

„Po tom všem už bych mohl sedět doma, pít piva, nebo hrát golf, ne?,“ vykládal Armstrong. „Ale je skvělé zase vyrazit ven a dát si zabrat. A tím taky podpořit sport, o němž si myslím, že je opravdu cool.“

Většinu závodu se držel na třetí pozici, nakonec skončil pátý. Jen těsně za loňským mistrem světa Conradem Stoltzem z Jižní Afriky, s nímž hodně odtrénoval.

„Pokud s námi bude závodit pro zábavu, bude to skvělé,“ těší se Stoltz. „Povídá se, že chce jet Ironmana, ale to je strašně moc dřiny a pak ještě závod nic jiného než osm hodin utrpení. Xterra je mnohem zajímavější.“

Také ostatní si užívají. „Lezl jsem z vody vepředu a Armstrong byl hned za námi, to bylo fenomenální,“ rozplýval se druhý Jihoafričan Dan Hugo, který pak vedl i na kole. Nejlepší Američan Middaugh měl defekt a poslední asi dva kilometry běžel s kolem na zádech. Přesto pak ještě předstihl Stoltze i Armstronga v běhu.

„Byl jsem hodně nervozní, z toho že jsem tak dlouho nezávodil, ale snažil jsem se zůstat koncentrovaný,“ říkal ještě Armstrong, který sklidil v cíli ohromné ovace. Vždyť ztratil jen okolo pěti minut v téměř tříhodinovém boji.

Přesto se na něj hned vrhli italští novináři z listu Correire della Serra s dotazy po spojení s doktorem Ferrarim, trestaným v Itálii za doping, a jeho synem, kteří mu i teď údajně pomáhali s přípravou. „Tihle lidé jsou mými přáteli a na tom se nic nemění,“ odpověděl jen Armstrong. „Jsem totálně imunní proti jakékoliv kontroverzi. Tohle poslouchám patnáct let. Jsou to jen klauni, kteří využívají všechny vás tady okolo,“ ukázal na Italy a odešel.

Až ve druhé desítce skončil bývalý dvojnásobný vítěz havajského Ironmana, jeho krajan Tim DeBoom.

Mezi ženami vyhrála Melanie McQuaid z Kanady, světová šampionka Shonny Vanlandingham skončila se zraněným levým kolenem až sedmá. Po těžké nemoci se pomalu vrací na tratě nezlomná žena Jamie Whitmore, dokončila kratší trať, na níž si pomáhala i berlemi.

Vítězi amerického seriálu 2011 se stali Stoltz a McQuaid.

Tak co myslíte, vyrazí Armstrong na mistrovství světa Xterra na Maui, aby provětral Honzu Kubíčka a Jirku Kokeše?