Mácháčský pohodář má za sebou úspěšný třetí ročník

14.09.2011 -
Jeden z posledních triatlonů sezóny se konal již třetím rokem na Máchově jezeře. Více o pohodáři se dozvíte z pera pořadatele.

Voda jezera Máchova jak zrcadlo jest, slunce pomalu zapadá za obzor, ticho, klid a to znamená jen jediné, že sportovně-kulturní víkend Mácháčský Pohodář je právě u konce. A že to byl víkend dlouhý a nabitý.

Vše začalo již v páteční podvečer, kdy dorazili první závodníci a závodnice. Byl to večer pohodový a pro jeho zpestření jako kulisa k zábavě probíhala velkoplošná projekce extrémních filmů.

V sobotu čekal Pohodáře hlavní nápor, kdy během jednoho dne odstartovaly tři triatlony. Jako první se v jedenáct hodin postavili na startovní čáru žákovské kategorie a to v nemalém počtu 32 závodníků. V předžácích si s tratí 100m plavání,4km kolo a 1,5km běh nejrychleji poradil Matěj Burian a ve stejné dívčí kategorii to byla Káča Matošková. Na stejných tratích bojovali i mladší žáci, kde zvítězil Michal Vích. Starší žáci už dostali trošku přidáno na objemech (0,3-8-3), s nimiž se nejlépe vypořádal Lukáš Novák, který vyhrál svou kategorii, ve starších žákyních pak zvítězila Kotešovcová Anna.

Čas neúprosně běžel dál a blížila se hodina čtrnáctá, stěžejní to hodina celého víkendu. Depo praskalo ve švech a na pláži se sešlo 172 pohodářů, nevídaná to podívaná! Po startovním výstřelu, či spíše výkřiku, pro některé závodníky pohoda na chvilku skončila, to když bojovali v plaveckém zápasu o místo nad hladinou, ale všem se boj podařil a i z vody vylezlo všech 172 závodníků, což pořadatele velice potěšilo. Jako první se po 500m z klidných vod jezera vynořil Tomáš Řenč následovaný Jardou Bryndou a po chvíli už z vody lezl dlouhý had neoprénů a dresů i polonahých těl. Na kole čekal závodníky zvlněný terén, trocha písku, tři okruhy a 15 kilometrů. V borových hájích to nejlépe sedlo Pavlu Jindrovi a Davidu Jandovi, kteří diktovali tempo a do depa přijížděli s velkým náskokem. To ovšem netrápilo ty, co si jeli pěkně na pohodu a závod si vychutnávali nehledě na náskok či čas, hlavní bylo dojet ve zdraví a spokojenosti a o tom Pohodář je. Na pěti kilometrovém běhu nakopl vrtule o něco rychleji Pavel Jindra a do cíle doběhl jako první, pořadatelé stačili napočítat jen do devatenácti a hned tu byl David Janda. Poté časomíra chvilku běžela, než se zastavila po doběhu třetího borce Michala Kohoutka. V nabitém ženském poli, ve kterém startovalo 26 závodnic, si nejlépe vedla Káča Loubková následovaná Markétou Roubalovou a třetí flek uzmula vždy usměvavá Lenka Fanturová. V následující hodině se drtivé většině závodníků podařilo doběhnout do cíle.

A čas opět běžel a na startovní lajnu se shromáždili největší bojovníci ze všech – benjamínci. Ti starší se za pomoci Tomáše Slavaty a nadačního fondu Albert nebojácně pustili na mini triatlon, který spočíval v běhu vodou, krátké jízdě na kole Author a běhu. Souboje to byly urputné a smích střídal pláč. Ti úplně nejmenší si to pak rozdali na běžecké překážkové trati.

Následovala kulturní část Pohodáře. Hospoda se naplnila a hučelo to jako ve včelíně. V půl deváté to bubeník kapely Superhero Killers odklepal a začala nevídaná zábava. Netrvalo dlouho a na parketu se v šílených tanečních kreacích svíjel nejeden triatlonista a triatlonistka. Hrálo se a hrálo, k tomu povídalo a pilo. V půl jedné ráno pískot a potlesk běsnícího davu nabíral na intenzitě, to když kapela hrála poslední tři songy. Nikomu se spát nechtělo a tak se pokračovalo až do pozdních ranních hodin.

Člověk ani nezamhouřil oči a už tu byla neděle a světová premiéra v Orientačním triatlonu. Na start se odvážilo 12 triatlonových orientačních průkopníku a ty o půl dvanácté začali psát dějiny a historii. Po počátečních obavách z mapy nakonec všichni dorazili do cíle, takže nikdo nemusel být hledán po zdejších lesích. S nadsázkou lze říci, že máme první Mistry a Mistryně světa v Orientačním triatlonu:)

Uctivá poklona a velké díky všem, kteří nás potěšili svou návštěvou a účastí na 3. ročníku Mácháčského Pohodáře. Už teď se těšíme na další ročník!