Vybojují Frodeno a Ryf potřetí v řadě titul na IM HAWAII?

12.10.2017 -
Startovní listiny mezi muži i ženami patří mezi nejnabitější v historii havajského šampionátu. Kdo z nejrychlejších triatlonistů a triatlonistek ikonického Ironmana světa zkomplikuje cestu Jana Frodena a Daniely Ryf za třetí obhajobou? Rozluštění tajenky se dozvíme tuto neděli v brzkých hodinách českého času..

41. ročník ikonického závodu Mistrovství světa v Ironmanu v Kailua-Kona na Havaji odstartuje v sobotu 14. října. Závod, který patří mezi nejsledovanější sportovní eventy této planety.  

Startovní pole s nejnabitější konkurencí elitních profesionálních triatlonistů světa povedou obhájci loňského triumfu - Švýcarka Daniela Ryf a Němec Jan Frodeno. Oba mají možnost zaútočit na třetí havajský titul v řadě.   

„Letos otvíráme čtvrtou dekádu pořádání Světového šampionátu a ruku v ruce s rostoucí konkurencí borců celého světa je letošní startovní listina plná zvučných jmen,“ řekl Andrew Messick, výkonný ředitel Ironman WCH Hawaii. „Jsem si jistý, že s takto nabitým polem profesionálních triatlonistů nás opět čeká spektakulární závod,“ dodává. 

PRO Ženy 

Ženské startovní pole má velkou favoritku ve švýcarské závodnici Daniele Ryf, která na Havaji dominovala dvakrát za sebou a třikrát opanovala světový šampionát v halfironmanu. Cestu za zlatem ovšem nebude mít nikterak jednoduchou a dalších několik skvělých triatlonistek ji budou chtít maximálně zkomplikovat. Jednou z medailových adeptek je Američanka Heather Jackson, která vloni brala bronz a bude chtít zopakovat výkon nejrychlejší domácí závodnice potřetí v řadě. Australanka Sarah Crowley, která na sebe upozornila vítězstvím na červnovém IM Asia-Pacific v Káhiře a měsíc na to pokořila všechny soupeřky na evropském mistrovství IM ve Frankfurtu. Další z favoritek je Finka Kaisa Sali, která při svém loňském debutu na Havaji obsadila skvělé páté místo, kam ji posunul zvlášť její famozní maratonský výkon. Favoritek na Top Ten je celá řada, lze jmenovat třeba sympatickou blondýnku Michelle Vesterby z Dánska (vloni na etriatlonu s ní byl rozhovor po závodě na Sardinii - zde, pozn.red.), která patří mezi nejvyrovnanější závodnice a letos triumfovala na domácím IM v Kodani. Na startu nebude chybět ani Angličanka Susie Cheetham, která zvítězila na IM v Jižní Americe. Nejen pro české diváky bude zajímavé sledovat představení další anglické triatlonistky Lucy Charles, která brala zlato na IM Lanzarote a s jasnou dominancí si vychutnala premiérovou půlku Challenge Prague (rozhovor zde). Ze zkušených závodnic se postaví na start Annabel Luxford, Rachel Joyce či Leanda Cave. Chybět bude letos rychlonohá Mirinda Caerfrea.


zvedne švýcarská dominátorka i potřetí ruce nad hlavu?

jaké bude premiérové havajské představení sympatické vítězky Challenge Prague Lucy Charles?

PRO Muži 

Mužské startovní pole, stejně jako mezi ženami, je nabité mnoha šampiony ze světových podniků v rámci IM série. Jedničku na své triatlonové kombinéze ponese jeden z nejvýraznějších triatlonistů historie Němec Jan Frodeno. Vítěz z OH v Pekingu se bude letos snažit o dosažení třetího triumfu na IM Hawaii v řadě. Mezi jeho největší rivaly patří další světoznámý Němec a svěřenec českého kouče Bílka, Sebastian Kienle, který v osmém nejrychlejším čase historie (8:10:02) bral vloni stříbro a v předzávodních rozhovorech se netají tím, že bude i letos útočit na posty nejvyšší. Třetí Němec do elitní společnosti potenciálních medailistů je Patrick Lange, který vloni šokoval maratonským výkonem 2:39:45, čímž prolomil 27 let starý traťový rekord a ve svém havajském debutu vybojoval bronzovou medaili. Bohužel o možnost startu přišel zkušený veterán Angličan Tim Don, který na IM Brasil finišoval ve fantastickém rekordu z jiné planety v čase 7:40:23. Při středečním ranním tréninku na kole ho srazilo auto, utrpěl frakturu druhého obratle a čeká ho dlouhá rekonvalescence. "Velmi mě mrzí, že nemůžu startovat. Na druhou starnu pozitivní zpráva je, že není nutná operace. Přeji všem hodně štěstí v závodě," vzkazuje z nemocničního lůžka. 

Favoritem na nejvyšší příčky je i Kanaďan Lionel Sanders, který dominoval na halfironmanské distanci, o čemž svědčí jeho impozantních 16 vítězství za čtyři sezony. „V tréninku jsem měl před sebou jediný cíl, který mě hnal kupředu – porazit Jana Frodena,“ netají se s ambicemi nejvyššími v předzávodním spotu. Vycházející hvězdou je Australan Josh Amberger, kterého po triumfech na „půlkách“ čeká havajská premiéra a může být černým koněm závodu. Dvojnásobný vítěz IM z JAR a jeden z nejrychlejších běžců maratonu na IM Hawaii (v roce 2014 nejlepší čas) bude jistě chtít vylepšit dosavadní maximum v podobě čtvrtého místa z předloni. Další dva Američani Tim O´Donnel a Andy Potts budou chtít společně s Benem Hoffmanem dosáhnout na zlato pro domácího borce od roku 2002, kdy se to povedlo Timovi De Boomovi. Na startovní lajnu se postaví celá řada dalších favoritů a žhavých adeptů na nejvyšší příčky, mezi tuto společnost můžeme řadit Pete Jacobse, Frederika Van Lierdeho,  Eneko LLanose a mnoho dalších borců.


jak si povede Jan Frodeno v cyklistické části?


bude mít Sebi Kienle důvod v cíli k úsměvu?


a co předvede kanadský rychlík Lionel Sanders?

Oba závody mezi muži i ženami slibují velké dramatické bitvy a nezapomenutelné souboje nejrychlejších triatlonistů a triatlonistek planety. Určitě bude stát za to vydržet u televize do brzkých ranních hodin… 


na článku spolupracovala Kristýna Hájková 

zdroj: www.eu.ironman.com 

Hodnocení:
Přečteno 1178x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?
26.8.21Boj na dvou frontách: pojede se o tituly ve sprintu i ve středním triatlonu
24.8.21Při finálovém závodě Mistrovství světa se čeští triatlonisté pohybovali kolem 30.místa