Souboj titánů v JAR

4.09.2018 -
Byl to nabitý víkend plný multisportovních akcí všech vzdáleností a typů. Velmi atraktivní souboje byly k vidění v JAR, kde se rozdávaly světové tituly. Pozadu nezůstalo ani MS ve swimrunu ve Švédsku.

Ironman World Cahmpionship, JAR – half distance

Byl to jeden z nejnapínavějších závodů na MS ve středním triatlonu všech dob. Pořadí se přelévalo až do posledních kilometrů běhu. Nejvíce sil měl nakonec Jan Frodeno, který zvítězil především díky naprosto strojovému tempu na běhu. Ani dvojnásobný olympijský vítěz Alistair Brownlee na něho nenašel recept a musel se smířit pro něho „až“ s druhým místem. Na třetí místo britský závodník odsunul další legendu poslední dekády – Javiera Gomeze.

Nový světový šampion musel zvládnout odplavat  1,9 km dlouhou trať za 21:53, 90 km na kole odjet za 2:04:28 a nakonec po tom všem ještě zaběhnout půlmaraton za 1:06:34 (3:09/km), což byl mimo jiné nejrychlejší půlmaraton v sérii Ironman všech dob.

V ženském závodě to také byla bitva téměř až do konce běhu. Nakonec však zvítězila Daniela Ryf. Nejvíce ji sekundovala Lucy Charles, která se této suverénky posledních let dokázala držet až do druhého depa, zde Daniela prodala své zkušenosti z krátkého triatlonu a získala na svou sokyni 8s náskok, rychlým začátkem svůj náskok následně ještě zvýšila. Zezadu se navíc postupně přibližovala skvěle běžící Němka Anne Haug, která zaznamenala nejrychlejší běh (1:15:11). Toto pořadí se nakonec nezměnilo až do cíle a Daniela Ryf dokázala tak získat svůj již čtvrtý titul světové šampionky na této vzdálenosti.

Skvělého výsledku dosáhla i česká závodnice Radka Kahlefeldt (Vodičková), která svedla těsný souboj až do konce s Brazilkou Pamellou Oliveira. Radka se od začátku pohybovala v přední skupině a vyrovnanými výkony ve všech disciplínách vybojovala skvělé 5. místo. Na takto prestižním a skvěle obsazeném závodě je to možná její životní výsledek.

Otillo SwimRun World Championship – 10/65km

Ve Švédsku se jelo MS ve stále více populárnějším swimrunu. Helena Karásková dokázala se svým kolegou ze Švédska zvítězit ve smíšených dvojicích. Dokázali tak s přehledem potvrdit roli favoritů v této kategorii. Navíc se svým výkonem zařadili dokonce na 8. místo celkově i mezi čistě mužskými dvojicemi.

„Závěr byl hodně těžký, nohám se vůbec už nechtělo běžet, jen vidina cíle asi člověka ženě dopředu. Byla jsem neskutečně šťastná, když jsem viděla v dálce u trati Láďuto už byl jen kilometr do cíle a my jsme o půl hodiny překonali rekord v mixech,“ popsala svoje pocity Helena po závodě na svém profilu na Facebooku.

Na celkovém 14. místě a 12. místě mezi muži skončila další česká dvojice ve složení: Petr Vabroušek a Tomáš Svoboda.

Zdroj: Helena Karásková - Facebook

Challenge Kaiserwinkl-Walchsee – half distance

Zde to byl Sebastian Kienle, který ovládl celý závod. Navíc finišoval ve skvělém čase 3:48:39. Mezi ženami zvítězila Eva Wutti v čase 4:18:11.

„Jsem velmi šťastný z tohoto vítězství. Myslím si, že jsem v životní formě. Byl jsem zde již několikrát a vždy jsem přemýšlel nad tím, že bych zde závodil. Nyní se mi to povedlo a navíc vítězně,“ řekl Sebastian po závodě.