Dvě havajská překvapení

17.10.2007 -
Jestliže máme hovořit o tom, že někdo na letošním havajském ironmanu překvapil, tak to nebude Chris McCormack. Jeho vítězství patřilo mezi očekávané, i když to samozřejmě neměl jisté. Mezi jeho hlavní soupeře měli patřit poslední dva vítězové, z čehož však ze známých důvodů sešlo.
Stává se pravidlem, že na start Havaje pronikne top závodník věnující se do té doby kratším distancím, aniž by musel získat kvalifikační slot oficiální cestou. Debutuje zde a občas jeho první start na ironmanských distancích vede k tomu, že dokáže potrápit zavedenou špičku. Luc Van Lierde zde před lety dokonce dokázal při své premiéře vyhrát v rekordním čase. Podobně se letos představilo největší překvapení mužské části závodu, Craig Alexander. Špičkový borec věnující se do té doby především středním tratím zvolil podobnou taktiku jako kdysi Lierde. Vyplaval vpředu, na kole se držel hlavních favoritů a na běhu pak šlapal McCormackovi na paty. Skvělá premiéra!

 Je třeba říci, že Alexander není v triatlonu žádným nováčkem. Triatlonu se věnuje od roku 1994 a ve svých čtyřiatřiceti letech už toho má docela dost za sebou. Počet jeho vyhraných závodů je úctyhodný. Po té co byla vytvořena série 70,3, patřil mezi ty, kteří z ní dokáží nejvíce profitovat. Vloni dokázal splnit úlohu favorita a zvítězit na Mistrovství světa 70,3.

Po svém letošním úspěchu na dvojnásobné distanci nehodlá dlouho odpočívat a 10.listopadu se postaví v Clearwateru na start s cílem obhájit loňský titul.  Myslím, že Chris McCormack má do dalších let zdatného soupeře, který by mu mohl zkomplikovat snahu maximálně navýšit počet havajských titulů.

 Pokud můžeme říci o Alexanderovi, že byl před svým startem známým závodníkem, na kratších distancích a jeho úspěch se dal předvídat, tak v případě vítězky ženského závodu Chrissie Wellington ho nepředpokládal asi nikdo. Tato svěřenkyně známého trenéra Bretta Suttona sice dokázala překvapivě zvítězit již na letošním Ironmanu Korea, ale to je přeci jen trochu málo, aby byla považována za favoritku závodu.
 Všeobecně se očekával relativně nudný závod, ve kterém Michellie uteče zase všem jako vloni a tak vlastně nemusíme ani závod sledovat a pouze si přečteme ve výsledkách o kolik to bylo. Jenomže Michellie v polovině cyklistiky ukončila svojí jízdu a na stošedesátém kilometru se na čelo dostala téměř neznámá Chrissie. Triatlonoví odborníci začali patrát, kdeže to jméno jenom viděli. Když vybíhala z druhého depa s dvouminutovým náskokem, veřil asi jen málokdo, že se jí podaří vítězství udržet. Vždyť za svými zády měla známější jména.  Na třicátém kilometru měla k dobru již skoro sedm minut na Samanthu McGlone a pokud někdo tipoval zaváhání v závěru maratonu, tak se nedočkal, McGlone již stáhla pouze minutu. Wellington tak napodobila Heather Fuhr, která zde kdysi také nečekaně vyhrála.  Je pravděpodobné, že jsme o ní letos neslyšeli naposled, její trenér Brett Sutton by byl rád kdyby se pokusila o double a tak jí uvidíme na startu v Clearwateru.Hodnocení:
Přečteno 871x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
25.9.20CZECHMAN Triatlon bude! Závodníci půjdou na start ve vlnách
23.9.20UltraVabroušek překonal světový rekord
20.9.20DUATLONOVÉ DÉJÀ VU: TITULY MAJÍ POLÁČKOVÁ A BEDNARSKÝ
20.9.20SUPERSPRINT TRIATLON ZLÍN ZAKONČIL POHÁROVOU SÉRII. ATRAKTIVNÍ ZÁVOD OVLÁDLI GREBÍK A HRUŠKOVÁ
19.9.20Všem obhajobám na světovém Gigathlonu aplaudoval Mělník
18.9.20S druhým místem jsem moc spokojený, říká Tomáš Řenč po Doksyrace
14.9.20KŘIVÁNKOVÁ DÁL VLÁDNE CZECHMAN TOUR. VYHRÁLA I DOKSYRACE
14.9.20Světový pohár v Karlových Varech ozářily triatlonové superhvězdy! Zvítězili Francouz Vincent Luis a Bermuďanka Flora Duffyová
14.9.20Český pohár ovládli ve Varech Grabmüllerová a Belgičan Matthys
10.9.20Na Světový pohár míří do Karlových Varů triatlonové superhvězdy