L.Vrobel: „Teplo s místní vlhkostí = smrtící zbraň“

13.10.2005 -
Lukáš Vrobel serveru www.eTriatlon.cz před jeho havajským startem poskytl rozhovor. Dozvíte se, jak proběhla aklimatizace, z čeho má na Havaji největší strach, ale i o superkompenzační dietě. Na závěr sám dodává: „DĚLAT DLOUHÝ TRIATLON A NESTANOUT NA HAVAJI, JE STENÉ JAKO ODLOŽIT KNIHU PŘED POSLEDNÍ STRÁNKOU“
Od Petra Vabrouška jdou na tebe jen slova chvály. Jak se cítíš??? Aklimatizace  proběhla úspěšně??? Bude to tvůj životní závod, když vše vyjde dle představ??? 

Abych byl upřímný necítím se zrovna super, aklimatizace co se týče teplot a vlhkosti vzduchu proběhla vcelku dle představ, ale dodnes nejsem srovnán s časovým posunem. Spím výrazně méně než jsem zvyklý. Spánek je u mně alfou a omegou kvalitní regenerace, možná právě proto se cítím trochu hůř než bych si přál.

Bohém Vabroušek bere start na Havaji jako bežnou rutinu J A co ty??? Pociťuješ
nervozitu před blížícím se stratem???

Původně jsem chtěl svůj první start absolvovat až se budu cítit perfektně připraven. Loni jsem snad na tom byl dobře, ale odřekl jsem z důvodů studijních povinností. Celá tato sezóna díky zdraví nebyla příliš povedená a tak jsem zvažoval, že by mohla být poslední. I přesto všechno jsem se rozhodl startovat letos, přestože problémy jsou příliš dlouhodobé, než abych tady byl schopen předvést životní výkon, což je důvod proč nejsem příliš nervózní. Na druhou stranu to nechci dát nikomu zadarmo a budu se snažit, aby můj poslední letošní start byl z těch povedenějších.


Teplé počasí by ti mělo vyhovovat. Z čeho máš největší strach??? Jak zápasíš s větrem???

To ano a teplo tady není nijak šílené, ale ve spojení s místní vlhkostí se z ni stává smrtící zbraň. Termoregulace tady funguje úplně jinak. I z lehkého výklusu se tady člověk vrátí splavený jako doma z nejtěžších tréninků. Během hodinového tréninku jsem tady ztratil přes tři kila (tekutiny) Největší strach mám z technických problému na kole. To téměř nemohu ovlivnit svou vlastní prací a hlavou. Navíc defekty jsou tady naprostou rutinou, kolem cest je zde neskutečného skla drátků a jiných věci, které hrozí píchnutím. Vítr je nepopsatelný, kdo nezažil neuvěří, i když jsou dny, kdy to není tak hrozné. Při svém nejdelším tréninku, jsem jel po rovině naplno 20km/h na zpět potom švihově "pade". Největší problémy ale dělá při nárazech z boku, dvakrát jsem musel slézt z kola jinak bych skončil v příkopě.


Prozradíš jaké dojmy a pocity si měl z těžkých tréninků na Havaji???

Těžké tréninky tady berou méně energie, ale mnohem hůře se z nich regeneruje (obojí díky velkému teplu). U mně je výrazně horší regenerace díky špatnému spánku (stále nejsem přetočen o těch dvanáct hodin), proto jsem tady místo tří dnů šel je dva dny opravdu těžkých tréninků. Zmíněné dva dny vypadaly asi takto 155km na kole průměr něco přes třicet, potom přechod 11KM 1Ox stupňovaně ze 4 - 3:35km poslední kilometr volně, pak ihned 15km vyjetí. Večer potom 4,5 km kvalitně ve vodě.
Druhý den na lačno 35km běh cca 4:25/km. Odpoledne znovu 4,5km ve vodě a kolo 50km s
intervaly kolem ANP.

Superkompenzační dietu praktikuješ poprvé??? Prozradíš ve které fázi se nyní  nacházíš???

Tato dieta ve spojení s výše zmíněnými tréninky je velmi náročná, tudíž ji praktikuji max. třikrát do roka, jen na ty nejdůležitější závody s minimální pauzou mezi nimi jeden a půl měsíce. Nyní se nacházím ve fázi normalizace. To je fáze kterou jsem dřivé vynechával a dělal tak zcela zásadní chybu, kterou praktikuje většina lidí. Po maximálně třech dnech depletace svalového glykogenu (pro dlouhý triatlon i svalového tuku - proto ty dlouhé tréninky) stejně dlouhá fáze doplňováni energie a omezeného tréninku. Pak nastupuje normalizace s běžnou stravou (uklidněni rozhozeného tráveni po předchozích manipulacích) a lehkého tréninku pro nabuzení a tonizaci svalstva po třech dnech s minimální činností.

Jaký smysl má pro tebe závod na Havaji??? Co pociťuješ??? 

Jak jsem již uvedl chvíli jsem původně zvažoval, že bych mohl končit, ale na druhou stranu věnovat tolik energie tomuto sportu a nestanout na havajské půdě by bylo pro mně jako odložit rozečtenou kniku před poslední stránkou. Navíc je to pro mně završením a vrcholem sbíraní zkušenosti, (ne snad že by nebylo co se dál učit), které bych rád v budoucnu zúročil a také porovnáni jak daleko je skutečná ironmanská světová špička.

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vrobel má mimořádnou motivaci. Čeká ho souboj s Vabrouškem
Přečteno 71x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová