Vítězný "comeback" Jakuba Langhammera v závodě na Filipínách

17.07.2019 -
Litvínovský triatlonista Jakub Langhammer se odstěhoval do Austrálie, kde začal závodit mezi profesionály. Pak přišla několikaměsíční pauza od triatlonu. Vrátil se impozantním vítězstvím v závodě Penongs 5150 Davao. Více v našem rozhovoru

Začátkem  července jsi triumfoval mezi profesionály v závodě  Penongs 5150 Davao na Filipínách. Co pro tebe tento velký úspěch znamená? 

"Jsem šťastný, že se mi konečně podařilo podat výkon, na který jsem měl natrénováno. Vítězství byla jen pomyslná třešnička na dortu celého závodu. Již loni jsem měl dobře natrénováno, ale bohužel kvůli několika defektům, které mě postihly během závodů, jsem nemohl prodat to, na co jsem měl natrénováno. Den před závodem zrušili plaveckou část kvůli špatné kvalitě vody, kterou jsem bohužel stihl otestovat ještě před oficiálním vyjádřením. Jel se tedy duatlon a závod jsem rozhodl na kole, kdy jsem po cca 12 km nastoupil a do druhého depa jsem si přivezl zhruba pětiminutový náskok. To mi stačilo na to, abych si udržel první místo. Vyhrát závod mezi profesionály je vždy extrémně náročné, a proto na tento den jen tak nezapomenu." 

Do kolotoče závodů světového triatlonu ses vrátil po čtvrt roce, kdy sis dal od triatlonu pauzu. Proč? 

"Ano, přesně 3,5 měsíce, kdy jsem o triatlonu nechtěl nic slyšet. Během této doby jsem byl tak dvakrát na kole a třikrát plavat. Myslím si, že za 16 let v triatlonu se ve mně nashromáždilo tolik negace, že jen při představě skočit v 5:30 ráno do ledové vody mi vyvolávala pocit odporu. Vše dokonala loňská sezona, která pro mě měla být zlomová. Když jsem přiletěl domů po posledním závodě v Číně, tak moje první cesta byla do obchodu koupit si klasické boty (vansky), protože už jen to, že jsem měl na sobě běžecké boty, mě hrozně štvalo. Jednoduše řečeno: Dal jsem triatlonu mnohonásobně více, než (by) se mi zpětně vrátilo. Rozepsal jsem se o tom podrobně na mém webu www.jakublanghammer.cz, kde o tom mluvím z více úhlů pohledu." 


Pro člověka, který triatlonu dává tolik let tolik energie a úsilí to musela být velká životní změna..Mohl bys to ještě trochu rozvést? 

"Úplně jsem vymazal triatlon z mého života a snažil se dělat všechno možné, jen ne triatlon. Nejhorší ve výsledku bylo to, že jsem najednou měl 20 hodin v týdnu volno, které jsem dříve trávil tréninkem. Nakonec těch 3,5 měsíce uteklo dost rychle. Stihl jsem se oženit, přestěhovat se, podniknout svatební cestu na Nový Zéland a hlavně si odpočinout psychicky i fyzicky." 

Kteří lidé ti v tomto období pomohli vrátit se zpátky k tréninku a závodům? 

"Po zveřejnění článku “Končím s triatlonem?!” jsem obdržel neskutečně mnoho povzbudivých zpráv a motivačních dopisů, které mě donutili se alespoň zamyslet nad tím, kolik lidí jsem v průběhu kariéry dokázal motivovat. Celou dobu jsem měl ale velkou podporu od manželky, rodiny a rodinných přátel, za co jim jsem moc vděčný. Nikdo mě do ničeho netlačil a nechali mě, abych si tím prošel sám a uvědomil si, proč to dělám." 

V čem ti triatlon nejvíc chyběl? 

"Zpětně jsem si uvědomil kolik času a energie jsem obětoval a kam až jsem to dotáhnul. Některé věci jsem bral automaticky, třeba to, že jsem plaval v dráze s J. Frodeno, N. Kastelein, T. O'Donnell, C. Brown, L. McKenzie a mnoho dalších. Až zpětně jsem si uvědomil, co jsem vlastně zažil a jaké jsem měl štěstí. Uvědomil jsem si, že bydlím v triatlonovém ráji, plném triatlonových hvězd a já se po práci válím na gauči. Až se vrátím zpět do ČR, tak na to, abych dokázal uživit sebe a rodinu, budu muset chodit do práce na plný úvazek a nebude to jako tady, kdy mi stačí poloviční úvazek a tím pádem mnoho času na trénink. Rozhodl jsem se tedy vrátit zpět a doslova vymlátit co nejvíce z posledního roku a půl zde v Austrálii. Chtěl bych se do ČR vrátit jako plnohodnotný profesionál, a vím, že to nebude zadarmo, ale jsem ochotný se tomuto cíli co nejvíce přiblížit."

 

Domluvil ses na trenérské spolupráci s australským olympionikem a manželem Radky Vodičkové, Bradem Kahlefeldtem. Co tomu předcházelo a jak vypadá vaše spolupráce? 

"Věděl jsem, že budu potřebovat změnu. Nechtěl jsem riskovat, že za měsíc budu zase "ve starých” kolejích. Dostal jsem mnoho nabídek, ale nakonec zvítězil Brad Kahlefeldt. Líbí se mi jeho přístup k tréninku, k životu triatleta a navíc má plno zkušeností ze své profesionální kariéry. Brad je pro mě velká ikona našeho sportu, stejně tak jako Jarda Hýzl, kterému jsem nesmírně vděčný za to, kam až mě dokázal posunout. V plavání už dva roky spolupracuji s Australskými dálkovými plavci, které vede známý plavecký trenér James Rodgers (bývalý trenér Kanadských Olympioniků a současný plavecký trenér Frodena). Díky němu jsem plavání opět přišel na chuť a cítím velký posun. Slovo “volně" už neznám. Na kole cítím asi největší posun. Více jak polovinu tréninku absolvuji na trenažéru, kde mám nad sebou kontrolu a hlavně se nemusím bát, že by mě srazilo v plné rychlosti auto. V běhu se zaměřujeme hlavně na kvalitu tréninků." 

Přestěhoval ses z rodného Litvínova do Austrálie, kde žiješ několik let. Popsal bys svůj běžný, pracovně-tréninkový den? 

"Pracuji na poloviční úvazek jako uklízeč. Díky této “podřadné” práci si mohu vydělat pěkné peníze za velmi krátkou dobu a tím pádem mám dostatek času na trénink. Bez triatlonu bych tuto práci nejspíš nikdy nedělal. Po ranním plavání je občas dost těžké udržet hadr, ale bez práce nejsou….triatlon. Pohybuji se kolem 20ti odtrénovaných hodin za týden, 2 tréninky denně. Co trénink, to kvalita. Pouze jeden den v týdnu je volnější a o víkendu mám vždy delší tréninky - kolo a běh. Žádné šudlačky, na ty nemám čas. Nepotřebuji jezdit ročně na XY soustředění, teď jsem se přesvědčil, že mi stačily 4 měsíce na to, abych se kvalitně připravil na závod. Byl jsem překvapený, jak se tělo rychle vrátilo do tréninku, ale bez správné regenerace a kvalitního tréninku bych tohle nikdy nedokázal." 


Rozhodl ses opustit kategorii Age group a závodit po boku největších hvězd profesionálního triatlonu. V čem vidíš největší změnu? 

"Vše je rychlejší, taktičtější a není zde prostor pro chyby. Líbí se mi servis, který se nám dostává na závodech nejen v Asii, ale také v Oceánii, kde převážně závodím. Jsem moc rád, že je triatlon v Asii stále více populární a pořadatelé dělají pro místní komunitu opravdu hodně. Je důležité myslet nejen na závodníky, ale také na lidi, kteří v místě závodu žijí a kteří jsou velmi často i součástí pořadatelského týmu. Bohužel zatím nemůžu posoudit úroveň evropských závodů za profesionály, protože nemám v tomto ohledu žádné zkušenosti." 

Které další starty tě čekají v nejbližší době?  

"Za 4 týdny odlétám zpět na Filipíny, kde se jede Ironman 70.3 Cebu. Tenhle závod je tím nejlepším, jaký jsem kdy jel. Původně měl být tento závod mým prvním této sezóny, ale protože jsem se cítil dobře, tak jsem si dal na rozjezd 5150 Davao. Jaké závody budou následovat po Cebu, ještě nemám rozmyšlené. V kalendáři mám zatím pár triatlonů v Číně, poté Challenge Iskandar Puteri, 5150 Subic bay, Ironman 70.3 Taupo. Všechno je zatím na papíře, takže se budu rozhodovat dle aktuální formy a finančních možností, které jsou letos dost omezené." 

Nechystáš se ještě letos do Čech, zpestřit si závodní sezonu startem u nás? 

"Snažím se najít nějaké volnější období, abych mohl po více jak roce pozdravit rodinu a přátele, ale zatím se mi nedaří najít správný datum. Mám v plánu dost závodů, které budou něco stát, a taky musím brát ohled na práci. Prý moc často jezdím na “dovolenou”, jak tomu říkají. Takže letos pravděpodobně ne." 

Za necelé dva týdny se chystá v Praze velký triatlonový závod pod hlavičkou Challenge, kde nebude chybět ani Radka Kahlefeldt. Komu budeš držet palce? 

"Jako vždy budu fandit všem Čechům a taky všem zahraničním kamarádům, kteří se na startu objeví. Budu držet palce, aby se někdo z českých kluků dostal na stupně vítězů. Ať už v PRO kategorii, nebo jako Age groupe." 

Co je tvým triatlonovým snem, za kterým jdeš? 

"Trénuji na to, abych se pravidelně pohyboval v TOP 3 na závodech série Ironman 70.3 a Challenge. Netajím se cílem získat slot na MS 2020 v polovičním Ironmanu, které budu mít za rohem (Taupo, Nový Zéland) a taky pomalu začínám pokukovat po dlouhém Ironmanu, protože i pro mě je jedna z met triatlonu dostat se na Hawaj."

 

 

Hodnocení:
Přečteno 2290x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová