Na Oravě zazářil Španěl Zamora, v ženách dominovala Vojteková

13.07.2014 -
Hlavní hvězda Marcel Zamora potvrdil papírové předpoklady a zvítězil na extrémním Oravamanovi. K radosti domácích, mezi ženami kralovala Zuzana Vojteková. Čtěte více

Oravaman se nese v duchu hesla: ,,bude ako nebolo“ a skutečně heslo tohoto roku dostálo za své! Byl to opravdu extrémní závod. Organizátoři, oproti předešlým ročníkům, prodloužili tratě na polovičního ironmana, tedy na 2-90-20. Na extrému se podílelo i počasí, které bylo v Tatrách chladné a deštivé. Skupině okolo Petera Paľy se podařilo zlákat kvalitní zahraniční závodníky, včetně Španěla Marcela Zamory. Marcel Zamora je specialistou na kopcovité triatlony, je několikanásobným vítězem Ironman Nice a Embrunmana. Na Oravě patřil k jasným favoritům a své papírové předpoklady potvrdil. Jako jediný se s náročnou tratí vypořádal pod 5 hodin (4:57,29). K radosti domácích druhé místo obsadil Karol Džalaj, který na subtilního Španěla ztratil čtyři minuty. Třetí místo obsadil Václav Holub, kterému podobné podmínky evidentně sedí. Vítěz Krušnomana 2013 se v nabité konkurenci dokázal prosadit a i po ztrátě v úvodní plavecké části se propracoval do čela závodu. Na Oravamanovi startoval i Petr Vabroušek, který bral ,,až“ sedmé místo.

V ženách zvítězila domácí Zuzana Vojteková, která jako jediná žena zdolala hranici šesti hodin (5:53). Druhé místo patřilo Nikole Čorbové, třetí místo obsadila Erika Krkošková. Nejlepší Češkou byla Dáša Svěráková, která brala nepopulární čtvrté místo.

I přes tvrdé a náročné podmínky se v cíli objevilo 339 mužů, přičemž čas posledních závodníků začínal devítkou. Žen na čtvrtém ročníku Oravamana dokončilo 23. K velké oblibě byly štafetové závody, zde startovalo a dokončilo 72 různě namíchaných štafet.

Oravaman 2014 byl vyprodán během chvíle. Jak moc byl letošní ročník úspěšný, to se uvidí při spuštění registrace na rok 2015.