Maximalizace výhod, plýnoucí z vytrvalostního tréninku

6.10.2008 -
Neustálé zlepšování australských plavců dlouhých tratí nebude zřejmě náhodné. Stojí za ním jak obrovské tréninkové úsilí, tak vědecké poznatky a racionální přístup trenérů. Jedním z vědců zabývajících se touto problematikou je David Pyme, Ph.D, sportovní fyziolog na australském institutu sportů.

 

Následující návrhy nabízí pro maximalizaci výhod, které plynou z vytrvalostního tréninku.

 

1. Zdůrazňujte kvalitu před úsilím

I když nelze pominout potřebu plavců "vydržet" velmi vyčerpávající trénink, je pro ně důležitější dosáhnout potřebné rychlosti dobrou technikou.

 

2. Vyvarujte se tréninku stále stejnou intenzitou

Jednou z nejběžnějších chyb začínajících plavců je trénink jednou intenzitou. Měli by být povzbuzováni k tomu, aby se zlepšovali pomocí celého spektra plaveckých rychlostí (pomocí tréninku v různých tréninkových zónách).

 

3. Když je to nutné, specializujte trénink

Když se plavec zlepšuje, jeho  trénink se stává komplexnější. V tuto dobu je nutné využívat speciálního izolovaného tréninku.

Ve vztahu k tréninku vytrvalosti to znamená cílené rozvíjení všech aerobních tréninkových zón.

 

4. Udržujte kondici celý rok

Udržování kondice během celého roku je efektivnější než její ztráta a znovunabírání. Znovunabíráním kondice může být ztracen důležitý čas - čas, který by měl být využit ke zlepšování. Zvyšující se počet závodů v termínovce nutí mnoho plavců udržet si základní úroveň kondice - i přez prázdniny.

 

5. Nezapomeňte na sílu

Silová vytrvalost v plavání je důležitá pro vytrvalce stejně jako pro sprintery. Někteří plavci nedokáží plavat vysoce kvalitní nadtratě (např. 3000 m na čas) spíše proto, že jejich silová vytrvalost je nízká, než kvůli limitované aerobní kapacitě.

 

6. Zařaěte cross - training

Je zvláště vhodný na začátku sezóny, kdy je rozvíjena obecná kondice. Může být ve formě alternativních aerobních aktivit jako je chůze, běh, cyklistika, aerobik nebo aerobně orientovaný kruhový trénink. Občas lze použít míčové hry jako basketbal, tenis nebo fotbal. Většina trenérů tento trénink nepoužívá v týdnech před důležitými závody.

 

7. Očekávejte zlepšení kondice v 10 dnech až 3 týdnech

Ačkoliv změna netrénovaného stavu na trénovaný může trvat několik týdnů až měsíců, je možné dosáhnout významných pokroků po 10 dnech až 3 týdnech náročného vytrvalostního tréninku - 70-80 km  za týden může v tomto časovém úseku zlepšit submaximální indikátory kondice (tepová frekvence a laktátová odpověď).

 

8. Využijte vytrvalost k podpoře rychlosti

Příliš radikální pojetí tréninku s vysokou intenzitou a malým objemem některých seniorských plavců nevede obyčejně k trvalým výsledkům ani zlepšením.

 

9. Vyvarujte se nadměrné kvality

Nadměrná kvalita je to, co zničí většinu plavců. Dokonce i jen s limitovanou kondicí a s trochou vůle je možné zvládnout dobrou kilometráž nízkou nebo střední intenzitou. Nicméně zkušenosti ukazují, že nadměrná kilometráž spojená s nadměrnou intenzitou je riskantním přístupem.

 

10. Používejte periodizaci tréninkového cyklu

Periodizace tréninkového cyklu je velmi rozšířena. V podstatě to znamená rozčlenit trénink do přehlednějších částí. To je důvod používání termínů jako "vytrvalostní" a "kvalitní" týdny nebo "mikrocyklus" a "makrocyklus."

 

11. Trénujte dvakrát nebo třikrát denně

Neustálé úspěchy australského plavání dlouhých tratí jsou vybudovány na náročném  vytrvalostním tréninku v nejméně dvou, někdy třech fázích denně. Mnohonásobné tréninkové dávky umožňují plavcům závodit na vysoké úrovni bez nadměrné únavy.

Jsou také mnohem častěji v kontaktu s vodou, což může být důležité pro zlepšení "citu" pro vodu.

 

12. Používejte série nadtratí

Jedním z hlavních důvodů poklesu úrovně středních a dlouhých tratí je neoblíbenost sérií jako 3000 m na čas, 5x800 nebo 20x200 mezi trenéry i závodníky. (stěžují si Američané) Ačkoliv to možná pomohlo sprinterům a plavcům ostatních způsobů, pro dlouhé kraulové tratě je to zhoubné.

Hodnocení:
Přečteno 36577x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová