V Jablonci se běhalo i s běžkami na ramenou a první závod ČP v zimním triatlonu patřil Erbenové a Jindrovi

19.01.2013 -
Ve sportovním areálu Břízky v Jablonci nad Nisou odstartovala závodem Českého poháru v zimním triatlonu Czechtriseries 2013. Z vítězství se podle očekávání radovali favorité a nejlepší zástupci zimní formy triatlonu v Česku Helena Erbenová a Pavel Jindra. Kromě běhu, jízdy na kole a běhu na lyžích si ale závodníci kvůli nedostatku sněhu v jedné pasáži vyzkoušeli i běh s běžkami na ramenou.

Oba zvítězili s velkým náskokem, ale zatímco mužský vítěz proběhl cílem s náskokem tři a čtvrt minuty, nejlepší žena triumfovala dokonce s osmiminutovým náskokem. Erbenová a Jindra byli nejlepší i v jednotlivých triatlonových distancích a jejich forma je tak před mistrovstvím Evropy, které se jede příští víkend v Estonsku, nadějná.

„Byl to první závod v sezoně, tak jsem se trochu bála. Zdálo se mi, že je to hrozně rychlé a možná bylo napoprvé lepší, že byl ženský závod vypsán na kratších tratích,“ vyprávěla za cílem v Břízkách suverénní vítězka, která žije v nedaleké Nové Vsi nad Nisou.

„Na běh jsem si vzala tretry s krátkými hřeby a na tvrdém sněhu se mi vyplatily. Na kole jsem musela dávat obrovský pozor, protože určitě nejsem dobrý technik a v zatáčkách to na ledových partiích hrozilo pádem. Běžky byly v pohodě. Tratě byly perfektně připravené,“ pochvalovala si bývalá reprezentantka v běhu na lyžích.

Pavel Jindra se rozbíhal pomaleji, ale když nabral tempo, nikdo mu nestačil. „Nejlehčí pro mě bylo kolo a nejtěžší lyže. Byl to první závod a chvíli mi trvalo, než jsem se na běžkách srovnal, protože ten první kopec byl zabiják,“ kroutil hlavou.

Závod v Břízkách měl jednu zvláštnost. Kvůli nedostatku sněhu si závodníci v depu po cyklistické části nenazuli běžky, ale s lyžemi v rukou vybíhali kopec do lesa, kde už byly tratě v pořádku. To samé je čekalo při návratu do cíle.

„Bylo to takové nestandardní, ale zase lepší, než kdybychom si tam zničili lyže. Myslím, že pořadatel rozhodl správně, protože na těch možná dvou stech metrech trčely ze sněhu kameny,“ upozornil Jindra.

Ani Heleně Erbenové „vložená disciplína“ nevadila. „Já to mám tady nacvičený, protože sem jezdím na lyže trénovat a ten kopec si vždycky vybíhám. Určitě mě to nepřekvapilo,“ usmívala se loňská mistryně republiky, Evropy i světa v zimním triatlonu.

Výsledky:  Český pohár v zimním triatlonu, Jablonec:

Muži (běh: 5 km - horské kolo: 13 km - běžky: 7 km): 1. Pavel Jindra (Labe Tri Klub) 1:12:14, 2. Jan Francke (Bižuterie Jablonec) +3:16, 3. Libor Erben (Eleven Test Team) +4:11.

Ženy (3 - 8 - 3,5): 1. Helena Erbenová (Bižuterie Jablonec) 55:07, 2. Šárka Grabmüllerová (B a H Triatlon České Budějovice) +8:05, 3. Daniela Popelková (Bike Gallery) +21:04.