Stříbro pro mužskou štafetu a Radku Vodičkovou.

7.03.2006 -
Skvělým výkonem vybojovala mužská štafeta nečekané druhé místo na ME v zimním triatlonu a její členové si spravili chuť po sobotním individuálním závodě, kde, ač sami zklamáni, nedopadli vůbec špatně. Tam si vedla výborně při své mezinárodní premiéře Radka Vodičková a v kategorii do 23 let také mohla vystoupit na druhý stupeň.

Sobotní ráno pro naši výpravu nevěstilo moc radosti. Po slunečném, mrazivém týdnu se oteplilo a na změklé tratě napadlo několik centimetrů mokrého sněhu. Šárka Grabmüllerová, která měla se svojí letošní formou ambice útočit na jednu z medailí, na startu chyběla po těžké viróze a také nejlepší muž z loňského ME Jiří Žák vypadal jako figurant z reklamy na zázračné protichřipkové přípravky.

Mezi ženami odstartovala i Vodičková a od počátku se na běhu držela v hlavní skupině favoritek. Její hlavní soupeřka o titul do 23 let Norka Weydhal ji však předstihla na rozoraném cyklistickém okruhu. Seveřanka, stejně jako všichni její krajané, byla potom na lyžích ve svém živlu a ani výborný výkon naší debutantky zvrat nepřinesl. K zisku ženského titulu musela tentokrát Němka Lang sáhnout až na dno sil, protože Rakušanka Wasle byla v čele ještě v polovině závěrečné lyžařské části.

Mužský závod pro nás začal výtečně. Další novic v našich barvách, Pavel Brýdl byl dva běžecké okruhy v čele závodu a doběhl s těmi nejlepšími. Podle jeho slov jej však individuální start nezastihl v nejlepší pohodě a po slabší cyklistice ztratil šanci na medaili. Přesto byl s vůbec druhým nejlepším časem na běžkách klasifikován na velmi dobrém devátém místě. Ihned za ním dobruslil nemocný Žák, což bylo nad rámec jeho zdravotních dispozic. Pavel Jindra ztratil nejvíce v běhu na rozměklém terénu, který mu nesedí. Ale bojoval do konce a solidním výkonem v závěrečných disciplínách dosáhl na 13. příčku. Závod se odehrál v režii Nora Holmeho, který čelo závodu převzal od našeho reprezentanta a nikomu už nedal šanci na změnu. V kategorii do 23 let nastoupili také Pavel Holec a Michal Benda, tam dokončili na pátém a sedmém místě, ale závod byl nad jejich momentální síly.

S medailovými ambicemi v nejmladší kategorii potom odstartoval obhájce titulu Stanislav Groh a po solidním běhu byl těsně za vedoucími juniory. Jeho očekávaný útok na kole se nedostavil a lyžařský závěr jen odstup na vedoucí trojici navýšil. Do norského MS má s formou co dohánět.

Nedělní ráno bylo kruté jak k závodníkům, tak i k pořadatelům. Deset centimetrů mokrého sněhu, který současně přecházel v déšť, se stalo námětem zápletky pro technického delegáta a vedoucí týmů. Prvotní nápad, přenést cyklistiku na silnici, se naštěstí s ohledem na bezpečnost startujících podařilo odvrátit, a tak se štafety odehrály s opožděným startem na zkráceném okruhu. Naše sestavy byly Žák, Jindra a Brýdl, mezi ženami šli do boje Vodičková, Loskotová a rekonvalescentka Grabmüllerová.

Žák se opět vyrovnal se svým hendykepem a neztratil příliš kontakt s nejlepšími. Zásadní zvrat však přivodil na cyklistice Jindra, který přijel druhý a společně s Norem po lyžích vyslal do finále Brýdla a Holmeho. Náš borec neváhal s kolem oběhat těžký terén a doslova přiběhl s náskokem za suverénním Němci. Na lyžích už nedal dotírajícím Norovi a Italovi šanci a ti bojovali jenom o bronz. Po několika letech byli Norové sesazeni z trůnu a museli se spokojit s bronzem za námi a vítěznými Němci. Ženám dominovali jejich krajanky a závod se proměnil v jejich show. Z našich Vodičková odstartovala opět výborně, ale Loskotová nezvládla neupravenou trať ani na cyklistice a ani na lyžích, solidní výkon Grabmüllerové pak už nestačil na víc než páté místo.

Pavel Brýdl se stal živou vodou a tmelem mužského týmu. Je medailovou nadějí nejen pro nadcházející MS v norském Sjusjönu, ale především pro léta budoucí. Až vylepší techniku jízdy na měkkém terénu, která je zatím jeho slabinou, tak se svými běžeckými a lyžařskými schopnostmi může pomýšlet na mety nejvyšší. Grabmüllerová také naznačila, že by se mohla po nemoci opět rozzávodit a i ona pojede na šampionát s nadějemi.